BLOG WIEDZY FIZJOTERAPEUTYCZNEJ

 

 

Czy dysk może wypaść?

Krążek międzykręgowy. Potężny dysk. Centrum DYSFUNKCJI KRĘGOSŁUPA. Stworzony tylko po to, aby sprawiać Ci ból. Przebiegłe mistyczne stworzenie, której żyje w twoich plecach i sprawia, że ból strzela Ci, aż do nogi.

Dyski mają swoją niepodważalną renomę w społeczeństwie. Wydaje się wręcz, że wszyscy „wiedzą” o tych niewielkich płytkach i mają dużo do powiedzenia na ich temat. Większość uważa dyski za bardzo delikatne, łatwo uszkadzające się, a nawet ruchome struktury.

Oczywiście wszystkie te rzeczy na temat krążka międzykręgowego to NIEPRAWDA. Nasze kręgosłupy otoczone są ogromną ilością silnych więzadeł i mięśni, dzięki czemu wszystkie struktury mają tam dość ograniczoną ruchomość nie wspominając już o tym żeby którakolwiek mogła wypaść.

 

Ale jak to przecież mój kręgarz powiedział, że moje plecy bolą bo wypadły mi dyski!? 

Poważnie w XXI wieku jeszcze ktoś uważa, że gość mieszkający w drewnianym domu na małej wiosce ma większą wiedzę niż osoba po kilkuletnich studiach medycznych?

Tyle na dziś. Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że nie stronie od żartów i ten dzisiejszy wpis ma po części taką wymowę, ale z drugiej strony ma też pokazać, że będę tutaj obalał wiele takich mocno zakorzenionych w naszej kulturze mitów na temat bólu pleców.