BLOG WIEDZY FIZJOTERAPEUTYCZNEJ

 

 

Ból między łopatkami? Sprawdź jak w prosty sposoób sobie z nim poradzić!

242586975 459335101918037 4125684270316970616 n

Ból kręgosłupa piersiowego może być kłujący i zlokalizowany w jednym miejscu lub mniej intensywny, ale rozprzestrzeniać się na szerszy obszar. Najczęściej ból występuje między łopatkami ale czasami może rzutować w bok do żeber lub w przód, aż do mostka. W wielu przypadkach razem z bólem występuje sztywność mięśni górnej części pleców lub wokół łopatki.

Jak w przypadku wszystkich dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego, leczenie kręgosłupa piersiowego, aby było skuteczne musi być rozważane wieloaspektowo. Dobra wiadomość jest taka, że mimo swojej złożoności odcinek piersiowy jest bardzo wdzięczny w leczeniu. Prosty program ćwiczeń, terapia manualna oraz edukacja dają bardzo wysoką skuteczność.

Jeśli odczuwasz ból między łopatkami, ten wpis podpowie Ci jak zmniejszyć twoje dolegliwości i poprawić ogólne funkcjonowanie. Zawiera on listę porad oraz zestawy ćwiczeń, które mają za zadanie zniwelować ból oraz poprawić elastyczność i siłę kręgosłupa piersiowego. Dodatkowo opisaliśmy kilka technik manualnych, które stosujemy u pacjentów z bólem kręgosłupa piersiowego.

 TERAPIA MANUALNA

mit3

Terapia Manualna jest specjalną formą fizjoterapii, która opiera się na specyficznym badaniu i terapii bólu oraz problemów z układem mięśniowo-szkieletowym.Jak sugeruje sama nazwa „terapia manualna”, związana jest z pracą rąk terapeuty na ciele pacjenta. Taka postawa daje możliwość do dokładne i zlokalizowanej mobilizacji i terapii bólu, np. w obrębie kręgosłupa. Techniki manualne wykorzystywane są zarówno na stawach kręgosłupa jak i na stawach biodrowych, kolanowych czy barkowych wpływając pozytywnie na ich zaburzenia ruchomości i ból.

mit3

Terapia zawsze zaczyna się od przeprowadzenia wszechstronnego badania twoich codziennych dolegliwości. Twój własny opis problemu jest dla nas bardzo istotny. Następnie wykonywane jest precyzyjne badanie fizykalne, mające na celu ustalenie przyczyny Twoich problemów. Na przykład badanie problemu w obrębie kręgosłupa piersiowego może poprowadzić do badania Twojego kręgosłupa szyjnego, żeber i barku.

W badaniu potraktujemy Twój przypadek w bardzo swoisty sposób, szczególnie w odniesieniu do jego intensywności. Dalsza terapia jest specyficznie powiązana z tym badaniem. Problemami, jakie znajdziemy, zajmujemy się wykorzystując specjalnie dobrane metody, zawierające m.in.:

  • manualne mobilizacje stawów
  • techniki stworzone dla osiągnięcia lepszej elastyczności tkanki nerwowej
  • stretching mięśni i/lub wzmacnianie mięśni
  • wyjaśnienie okoliczności przyczyniających się do rozwoju problemu, aby upewnić się, że pozytywne efekty terapii zostaną utrzymane długoterminowo
  • trening codzienny lub swoiste sekwencje ruchowe, związane ze sportem
  • zestawy ćwiczeń domowych i wskazówki dotyczące autoterapii

Twój terapeuta będzie regularnie sprawdzał i upewniał się, czy te metody osiągają najlepsze z możliwych efekty. Takie podejście stara się umożliwić osiągnięcie najlepszego sukcesu terapeutycznego w możliwe krótkim czasie. Podejmujemy wszelkie starania, aby poszerzać nasze własne doświadczenie, przez wcielanie w pracę kliniczną najnowszych doniesień naukowych. Wszystko to, aby zapewnić Tobie efektywną terapię, indywidualnie dostosowaną do Twojej sytuacji.

manip tx blog

Manipulacja "pistoletowa" kręgosłupa piersiowego w większości przypadków daje szybką ulge w bólu oraz zmniejsza sztywność kręgosłupa piersiowego

mani tx blog

Jeśli nie uda nam się uzyskać zadowalającego efektu poprze manipulacje "pistoletową", wtedy mamy jeszcze manipulacje rotacyjną tak zwaną "śrube"

MTG bark

Oprócz tak zwanych technik twardych jak manipulacje czy mobilizacje stawowe, nie zapominamy rownież o technikach miękkich. Na powyższym filmiku Masaż Tkanek Głębokich rejonu łopatki stosowany zarówno w bólach barku jak i kręgosłupa piersiowego czy szyjnego.

 

MEDYCZNY TRENING TERAPEUTYCZNY 

Medyczny Trening Terapeutyczny polega na ułożeniu indywidualnego programu ćwiczeń dla osób z dolegliwościami bólowymi układu ruchu. Dzięki niemu możliwe jest szybsze zniwelowanie bólu, jak również zapobieganie jego nawrotom. MTT to kompleksowe i optymalne podejście do procesu leczenia dolegliwościach bólowych narządu ruchu, bazujące na wiedzy z zakresu fizjoterapii, fizjologii wysiłku, treningu sportowego. Kompleksowość w tym przypadku oznacza, że trenuje się cały organizm, a nie tylko wybraną część ciała. Dzięki temu pacjenci mają możliwość szybciej powrócić do zdrowia i pracy.

Po zniwelowaniu dolegliwości bólowych fizjoterapeuta układa pacjentowi indywidualny program ćwiczeń do domu. Następnie po kilku tygodniach samodzielnych ćwiczeń wykonywanych przez Pacjenta w warunkach domowych następuje wizyta kontrolna, po której ustala się nowy trening, uwzględniający nowe cele treningu.

ćwiczenia Tx blog

Ćwiczenia mobilizacji kręgosłupa piersiowego pomogą odbudować pełny zakres ruchu

 

 

ćwiczenia wzmacnijace łopatki screen

 Wzmacanianie obszaru przejścia szyjno - piersiowego wyeliminuje sztywność w tym rejonie

Jeśli podczas wykonywania powyższych ćwiczeń pojawi się ból to musimy określić jego skale od 0 do 10 (0 to brak bólu, 10 największy ból jaki odczuwaliśmy kiedykolwiek). W przypadku powyższych ćwiczeń nie chcemy prowokować silniejszego bólu niż 3-4 na 10, dodatkowo w trakcie wykonywania treningu ból nie może się nasilać, byłoby idealnie gdyby wręcz się zmniejszał, ewentualnie utrzymywał na takim samym poziomie.

 

 EDUKACJA

  • Bardzo często dolegliwości bólowe odcinka szyjnego wynikają z długo utrzymywanych pozycji jak np. siedzenie przed komputerm, pozycja półleżąca z laptopem lub telefonem na łóżku. Zgodnie z obecną wiedzą nie ma "zdrowej" pozycji dla kręgosłupa, wiemy wręcz że KAŻDA długo utrzymywana pozycja będzie zła. Co zatem możemy zrobić ? Często zmieniać pozycje zarówno poprzez regularne wstawanie od biurka (co 30 minut), jak również poprzez zmiane pozycji z zgarbionej na wyprostowaną podczas samego siedzenia.
  • Ogólna aktywność fizyczna w postaci rekreacyjnie uprawianego sportu. Spacer 30-60 minut codziennie, basen 2-3 razy w tygodniu po 45 minut, regularna jazda na rowerze do pracy. Każdy sport wykonywanie REGULARNIE będzie miał nieoceniony wpływ zarówno na ból jak i sztywność odcinka szyjnego kręgosłupa.
  • Białko o nazwie kolagen jest podstawowym budulcem tkanki łącznej, która z kolei znajduje się w naszych stawach, ścięgnach czy więzadłach. W przypadku takich dolegliwości jak zmiany zwyrodnieniowe warto suplementować kolagen ponieważ przekłada się to na lepsze odżywienie stawu.

 

PODSUMOWANIE

Przechodząc do podsumowania jest cała masa badań naukowych, które bardzo jasno pokazują, że leczenie bólu kręgosłupa piersiowego musi być multimodalne/wieloczynnikowe czyli składać się z wszystkich wyżej wymienionych elementów: ćwiczeń, edukacji oraz terapii manualnej. Takie podejście zapewnia bardzo szybką ulgę w bólu oraz przede wszystkim zapobiega dalszym nawrotom epizodów bólowych dlatego właśnie takie rozwiązania stosujemy w naszym gabinecie w Nowy Sączu na ul. Jana Długosza 22.

Zarejestruj się już teraz online!

lub

Telefonicznie: 517-381-146