BLOG WIEDZY FIZJOTERAPEUTYCZNEJ

 

 

Zlikwiduj ból kolana w 3 prostych krokach!

Projekt bez tytułuBóle w stawach kolanowych mogą pojawiać się w wyniku wielu czynników. Czasem mamy do czynienia z poważnymi zmianami w postaci zwyrodnień, w innych przypadkach ból wynika z przeciążenia tkanek dookoła stawu.

Dolegliwości bólowe mogą być zlokalizowane w przedniej, bocznej a także tylnej części stawu kolanowego. Ból w kolanie może pojawiać się w trakcie wysiłku, po nim lub podczas zwykłych aktywności życia codziennego takich jak chodzenie, kucanie, chodzenie po schodach. Znaczenie mają też przebyte urazy, skręcenia oraz złamania w obrębie kończyny dolnej, zwłaszcza te po których nie było żadnej rehabilitacji. U wielu pacjentów z jakimi pracuję na co dzień bólowi towarzyszy ograniczenie ruchomości oraz sztywność stawu.

Aby szybko i skutecznie wyeliminować dolegliwości bólowe stawu kolanowego, należy wykonać precyzyjne badanie i postawić prawidłową diagnozę. Pomimo swojej budowy oraz otaczających go mięśni staw kolanowy nie jest trudny w leczeniu. Indywidualnie dobrane ćwiczenia, edukacja oraz terapia manualna dają szybką i długotrwałą redukcję bólu i zwiększają sprawność pacjenta.

 

TERAPIA MANUALNA

musial kolano

Wizyta w gabinecie zawsze zaczyna się od dokładnego badania, szczegółowego wywiadu oraz indywidualnej analizy każdego pacjenta. Techniki terapii manualnej w postaci biernych mobilizacji stawu oraz technik bazujących na ruchach fizjologicznych kolana dają szybkie i trwałe efekty. Istotne w całej terapii jest holistyczne podejście do pacjenta. Pod uwagę w badaniu kolana należy wziąć także staw skokowy, staw biodrowy, kręgosłup lędźwiowy, a nawet odcinek piersiowy kręgosłupa.

zgiecie kolana

Mobilizacja AP (Anterior-Posterior) wykonywana w zgięciu kolana. Mimo swojej prostoty ta technika w szybki sposób poprawa zakres zgięcia kolana oraz znacząco redukuje ból. Bardzo przydatna u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kolana oraz po endoprotezoplastyce stawu kolanowego.

 wyprost kolana

Mobilizacja wyprostna kolana. Technika ta z kolei świetnie sprawdza się u pacjentów z ograniczeniami wyprostu stawu jak na przykład osoby po urazach łąkotki, więzadła pobocznego czy więzadła krzyżowego przedniego.

MTG 4gł

Masaż Tkanek Głębokich wykonywany na mięśniu czworogłowym uda rewelacyjnie sprawdza się u sportowców po urazach w obrębie tego mieśnia. Wykorzystywany jest jednak również przy innych dolegliwościach bólowych kolana jak na przykład chondromalacja rzepki.

staw rzepkowo udowy

Doogonowa mobilizacja stawu Rzepkowo-udowego jest bardzo przydatną technikom dla osób z zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie tego stawu, jak również u pacjentów z problemami bólowymi związanymi z więzadłem rzepki na przykład tak zwane kolano skoczka.

manipulacja LX

Manipulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu często w problemy bólowe kolana zaangażowany jest również odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W takich sytuacjach świetnie sprawdzi się manipulacja krótkodźwigniowa!

manipulacja Tx

Jeśli problem jest przewlekły i trwa kilka miesięcy swój wpływ w dolegliwości bólowe kolana może mieć także kręgosłup piersiowy. W takich sytuacja manipulacja tego odcinka daje natychmiastowe efekty w postacji zmniejszenia dolegliwości bólowych.

EDUKACJA PACJENTA

459122e6 a357 4050 b13a a6aaa852b1c0

Drugą istotną częścią terapii jest edukacja pacjenta, a zwłaszcza jak najszybszy powrót do aktywności fizycznych. Oto co powinien wiedzieć każdy pacjent z bólem kolana:

  • Bardzo często dolegliwości stawu kolanowego wynikają z braku aktywności fizycznej, pracy siedzącej, bądź zbyt długiego utrzymywania pozycji stojącej. Jeśli twoja praca wygląda właśnie tak, to staraj się często zmieniać pozycje wstając z siedzenia co 30 minut i chodząc przez 5-10 minut. Taki ruch będzie miał ogromny wpływ na odżywienie stawu!
  • Białko o nazwie kolagen jest podstawowym budulcem tkanki łącznej, która z kolei znajduje się w naszych stawach, ścięgnach czy więzadłach. W przypadku takich dolegliwości jak zmiany zwyrodnieniowe warto suplementować kolagen ponieważ przekłada się to na lepsze odżywienie stawu.
  • Ogólna aktywność fizyczna w postaci rekreacyjnie uprawianego sportu. Spacer 30-60 minut codziennie, basen 2-3 razy w tygodniu po 45 minut, regularna jazda na rowerze do pracy. Każdy sport wykonywanie REGULARNIE będzie miał nieoceniony wpływ zarówno na ból jak i zakres ruchomości stawu kolanowego.
  • Czasem zwłaszcza przy świeżych problemach związanych z urazem Istotny będzie również dobór odpowiedniej ortezy czy opaski na staw kolanowy.

MEDYCZNY TRENING TERAPEUTYCZNY

Medyczny trening terapeutyczny polega na indywidualnym doborze programu ćwiczeń dla każdego pacjenta. Dzięki temu każdy pacjent trafiający pod nasze “skrzydła” ma możliwość szybkiego powrotu do zdrowia oraz aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrany trening w postaci ćwiczeń mobilizacji stawu szybko zmniejsza dolegliwości bólowe oraz poprawia zakres ruchomości stawu i zmniejsza jego sztywność. W późniejszej fazie leczenia kluczowe znaczenie mają ćwiczenia wzmacniające mięśnie dookoła stawu kolanowego. Silniejsze mięśnie zmniejszają siły działające na staw i odciążają go. Jest to bardzo istotne w całym procesie rekonwalescencji gdyż w ten sposób unikniemy nawrotów dolegliwości bólowych.

kolano ćwiczenia

Jeśli podczas wykonywania powyższych ćwiczeń pojawi się ból to musimy określić jego skale od 0 do 10 (0 to brak bólu, 10 największy ból jaki odczuwaliśmy kiedykolwiek). W przypadku powyższych ćwiczeń nie chcemy prowokować silniejszego bólu niż 3-4 na 10, dodatkowo w trakcie wykonywania treningu ból nie może się nasilać, byłoby idealnie gdyby wręcz się zmniejszał, ewentualnie utrzymywał na takim samym poziomie.

PODSUMOWANIE

Przechodząc do podsumowania jest cała masa badań naukowych, które bardzo jasno pokazują, że leczenie bólu stawu kolanowego musi być multimodalne/wieloczynnikowe czyli składać się z wszystkich wyżej wymienionych elementów: ćwiczeń, edukacji oraz terapii manualnej. Takie podejście zapewnia bardzo szybką ulgę w bólu oraz przede wszystkim zapobiega dalszym nawrotom epizodów bólowych dlatego właśnie takie rozwiązania stosujemy w naszym gabinecie w Nowy Sączu na ul. Radziecka 19.

O NAS:

spinezdjecie min

Nazywam się Krystian Strojny. Jestem fizjoterapeutą oraz założycielem firmy SpineMedica - specjalistyczne leczenie bólu kręgosłupa i stawów. Na co dzień pracuje w swoim prywatnym gabinecie, pomagając pacjentom z dolegliwościami bólowymi układu ruchu. Jedną z głównych specjalizacji w naszym ośrodku jest tak zwany Medyczny Trening Terapeutyczny. Obecnie wiele badań naukowych jasno wskazuje, że terapie aktywne oparte o proste programy ćwiczeń mają bardzo wysoką skuteczność w redukowaniu dolegliwości bólowych. To, co nas wyróżnia to fakt, że kładziemy bardzo duży nacisk właśnie na promowanie Treningu Medycznego oraz edukacji pacjenta, ponieważ są to kluczowe elementy zapewniające długoterminowy efekt naszych działań, a nie jedynie chwilową ulgę. Serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z naszymi mediami społecznościowymi oraz blogiem gdzie dzielimy się darmową wiedzą.

musiał blog

Magister fizjoterapii, specjalista terapii manualnej Michał Musiał. Absolwent Instytutu Kultury Fizycznej w Nowym Sączu oraz Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Regularnie uczęszczam na kursy, które poszerzają moją wiedzę oraz umiejętności. W gabinecie pracuję technikami terapii manualnej, które polegają na mobilizacji oraz manipulacji stawów. Posiadam także szkolenia z zakresu terapii nerwowo-mięśniowej, masażu tkanek głębokich, suchego igłowania czy metody PNF. W swojej praktyce zawodowej często trafiają do mnie pacjenci z bólami kręgosłupa oraz bólami stawów obwodowych, pacjenci po przebytych urazach jak i operacjach. Swój czas poza gabinetem poświęcam głównie na podróże górskie, aktywność fizyczną i dobrą muzykę.

✅ Umów wizytę w naszym gabinecie w Nowym Sączu:

📲 KONTAKT:

Krystian: 517 381 146

Michał: 792 723 320

💻ONLINE:

Krystian: https://www.znanylekarz.pl/krystian-strojny/fizjoterapeuta/nowy-sacz#address-id=%5B946214%5D&filters%5Bspecializations%5D%5B%5D=84

Michał: https://www.znanylekarz.pl/michal-musial/fizjoterapeuta/nowy-sacz#address-id=%5B1030829%2C1031237%5D&filters%5Bspecializations%5D%5B%5D=84

Możesz również odwiedzić nas w naszej siedzibie w Nowym Sączu, ul. Radziecka 19